Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027

Fundusze Europejskie

Projekt realizowany w ramach : Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, PRIORYTET FE SL.10 Fundusze Europejskie na transformację , DZIAŁANIE FESL10.03. Wsparcie MŚP na rzecz transformacji
Tytuł projektu: Uruchomienie stacji demontażu pojazdów w Gliwicach wyposażonej w nowoczesną linią do recyklingu realizującej Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.
Opis projektu:
Zakupu specjalistycznego wyposażenia instalacji stacji demontażu pojazdów w postaci maszyn i urządzeń w związku z uruchomieniem nowej stacji demontażu pojazdów wycofanych z eksploatacji, w tym pojazdów elektrycznych oraz pojazdów drogowych i pozadrogowych powyżej 3,5 t, w Gliwicach przy ul. Towarowej działka nr 577/1), wyposażonej w nowoczesną linią do recyklingu realizującą Gospodarkę Obiegu Zamkniętego wraz z punktem zbierania złomu. Celem projektu jest również dywersyfikacja działalności poprzez wprowadzenie nowych usług jak również utworzenie nowego zakładu.
Proces technologiczny przerobu i recyklingu złomu jest kluczowym elementem gospodarki nie tylko województwa śląskiego, ale całego kraju oraz Europejskiego Zielonego Ładu. Dzięki przetwarzaniu odpadów firmy recyklingowe stanowią istotne ogniwo gospodarki o obiegu zamkniętym, prowadzące do stworzenia zrównoważonej, niskoemisyjnej, zasobooszczędnej i konkurencyjnej gospodarki. To właśnie główny cel i zamierzenie projektu realizowane przez firmę Stalserwis Batory
Projekt przewiduje wybudowanie obiektu składającej się z zadaszenia punktu skupu złomu i stacji demontażu pojazdów oraz budynku obsługi klienta z częścią socjalną dla pracowników wraz z instalacja fotowoltaiczna przeznaczona do zasilania obiektu oraz procesu recyklingu odpadów. W zakresie zakupu środków trwałych planuje na zakup specjalistycznych maszyn i urządzeń stanowiących wyposażenie stacji i punktu skupu złomu: zestaw urządzeń do osuszania i demontażu samochodów, maszyny do recyklingu samochodów, elektryczna maszyna przeładunkowa, wózek widłowy, uniwersalny rozdrabniacz do przerobu przewodów aluminiowo- stalowych.
Grupy docelowe to osoby fizyczne przekazujące samochody do stacji demontażu oraz przedsiębiorstwa oddające odpady (złom) przeznaczony do recyklingu.
Celem projektu jest dywersyfikacja działalności oraz uruchomienie nowego zakładu przedsiębiorstwa w wyniku uruchomienia stacji demontażu pojazdów oraz przetwarzania odpadów o zakup nowych maszyn i urządzeń wraz z zasilaniem OZE.
Dodatkowe efekty to :
- Wdrożenie Gospodarki Obiegu Zamkniętego, -Zwiększenie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa,
- Realizacja CSR,
- Wejście na nowe rynki zbytu jak i zwiększenie udziału na już funkcjonującym, co pozwoli firmie pozyskać nowych klientów hurtowych do których dostarczany będzie złom czysty.
- Poprawa BHP – zautomatyzowanie procesu przetwarzania odpadów wpłynie pozytywnie na BHP poprzez wyeliminowanie ryzyka i zagrożeń związanych z obciążeniem układu mięśniowo - szkieletowemu, oraz zmniejszenie występowania wypadków


termin realizacji : 2024-04-01 - 2026-02-28
wartość projektu : 20 890 610,00 PLN
wysokość wkładu z Funduszy Europejskich: 8 044 850,00 PLN